/ Aktualności / PKP PLK wycofuje się z ważnych inwestycji
Post Author
Marcin Dziewierski

Junior associate, aplikant adwokacki

UDOSTĘPNIJ
11 września 2024 Pobierz PDF

PKP PLK wycofuje się z ważnych inwestycji

W branży zamówień publicznych głośno ostatnio o zawirowaniach ze strony PKP PLK. 

W jednym z rozpisanych przetargów na modernizację infrastruktury kolejowej Zamawiający unieważnił postępowanie. Na skutek wniesionych przez wykonawców odwołań, PKP PLK postanowiła o anulowaniu czynności unieważnienia, tj. postanowiła kontynuować przetarg. Wbrew oczekiwaniom oferentów, nie oznacza to jednak, że Zamawiający zrealizuje inwestycję. W świetle dotychczasowej praktyki PKP PLK oraz informacji przekazywanych przez przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury należy bowiem rozumieć, że PKP PLK zamierza ponownie unieważnić przetarg. 

Jako uzasadnienie unieważniania przetargów Zamawiający podaje ograniczenia w finansowaniu inwestycji przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT). Ograniczenia te mają wynikać z rewizji wydatkowania środków z KPO. Przywołane wyjaśnienie – wbrew intencji zapewnienia przez PKP PLK „transparentności realizowanych działań” – pogłębia tylko niepewność pozycji wykonawców w przetargu.

Opisana, skomplikowana historia jest przykładem całej tendencji wycofywania się przez PKP PLK z „nieefektywnych kosztowo” inwestycji. W sierpniu tego roku Ministerstwo Infrastruktury informowało o unieważnieniu już kilkunastu przetargów. 

Ta złożona sytuacja każe postawić pytanie o (nie)stabilność w stosunkach z zamawiającym publicznym oraz (nie)pewność zamówień realizowanych ze środków publicznych. Niewątpliwie zmiany w stanowisku PKP PLK nadwyrężają stabilność na rynku inwestycji infrastrukturalnych oraz mogą podważać wiarygodność w stosunkach umownych/przetargowych ze Skarbem Państwa i państwowymi spółkami.

Reakcja branży budowlanej nie powinna ograniczać się wyłącznie do apeli o bardziej przemyślane kalkulowanie wydatków ze środków publicznych. Wykonawcom mogą bowiem przysługiwać przewidziane w Pzp oraz kc środki ochrony prawnej, w tym roszczenie o zwrot kosztów uczestnictwa w postępowaniu (art. 261 Pzp), odwołanie do KIO (art. 513 Pzp) oraz roszczenie o odszkodowanie na ogólnych podstawach przewidzianych w kodeksie cywilnym.

POZOSTAŁE WPISY AUTORA

Ready to go
next level?

Skontaktuj się z nami